Przejdź do treści

Procedura adopcyjna

Adopcja psa, czyli 5 kroków do nowego członka rodziny

Adopcja zwierzęcia to poważna decyzja i należy do niej podejść z odpowiednim nastawieniem. Najważniejsze to ustalić, czy wszyscy domownicy są nastawieni pozytywnie na przybycie nowego członka rodziny, ale także czy nasza sytuacja mieszkaniowa, materialna, życiowa pozwalają na wzięcie odpowiedzialności za żywą istotę, posiadającą swoje potrzeby. Aby było łatwiej, przejdźmy wspólnie przez wszystkie kroki adopcji.


Krok 1.
Decyzja o chęci adopcji

Najważniejsza jest tu rozmowa i podjęcie tej decyzji wspólnie przez wszystkich domowników. Upewnienie się, że nikt wcześniej nie miał reakcji alergicznej na sierść i ślinę psów. Dodatkowo znaczenie ma, czy posiadamy inne zwierzęta w domu i czy również one są gotowe na kolejnego towarzysza. Nasza sytuacja materialna i mieszkaniowa ma znaczenie.

Pamiętajmy! Fakt posiadania małego mieszkania nie wyklucza adopcji psa. Zwierzak i tak większość dnia przesypia, a regularne i długie spacery zastąpią z powodzeniem duże mieszkanie. Ważne, aby dostosować temperament psa do mieszkania.


Krok 2.
Poszukiwanie odpowiedniego psiaka- spacer zapoznawczy

W tym celu najlepiej zacząć od przeglądania Facebooka, portalu OLX, strony internetowej lub po prostu wybrania się do schroniska. Wolontariat odbywa się w środy w godzinach 16:00-18:00 oraz w soboty w godzinach 8:00-10:00. Wtedy też jesteśmy my i bardzo chętnie pokażemy wszystkie psy do adopcji, opowiemy ich historię i znane nam zachowania. Pod każdym ogłoszonym psiakiem są też numery telefonu, pod którymi można kontaktować się i umawiać na spotkanie. Najlepiej poinformować nas wcześniej o chęci przybycia i zobaczenia konkretnego pieska, gdyż w czasie wolontariatu większość psów jest poza schroniskowymi murami i można nie spotkać wybranego czworonoga.


Krok 3.
Wypełnienie ankiety przedadopcyjnej

Po wybraniu psa przyszedł czas na krótką, papierkową robotę. Usprawnia ona naszą pracę oraz uświadamia w wielu ważnych kwestiach. Można poprosić o jej podesłanie lub pobrać ją samodzielnie z zakładki „Adopcje”, dalej wybierając „Dokumenty adopcyjne”.

Pamiętajmy! Ważne, aby odpowiadać szczerze, zastanowić się nad każdym pytaniem i tym, czy to co wpisujemy będzie miało odniesienie w rzeczywistości. Rzetelnie wypełniona ankieta pomaga nam również w doborze pieska do rodziny, jeśli ta nie ma sprecyzowanego wyboru.


Krok 4.
Wizyta przedadopcyjna

Po naszej wstępnej weryfikacji przychodzi czas na umówienie wizyty przedadopcyjnej. Nie jest to spotkanie, które powinno stresować. Chcemy poznać Państwa bardziej, zobaczyć, czy np. płot na podwórku jest zabezpieczony, czy wszyscy domownicy są nastawieni pozytywnie do tej decyzji. Podczas rozmowy staramy się także służyć radą dotyczącą odpowiedniej karmy, zabawek i innych akcesoriów.

Pamiętajmy! Pies nie musi mieszkać w pałacach. Ważne, aby miał ciepły kąt, odpowiednie jedzenie, opiekę weterynaryjną i miłość!


Krok 5.
Odbiór psa

Po spotkaniu przedadopcyjnym, adopcja psa rozpatrywana jest przez członków Stowarzyszenia i demokratycznie podejmujemy decyzję. Staramy się, aby była ona jak najszybciej podjęta i przekazana Państwu. Dopiero po otrzymaniu pozytywnej opinii, ustalamy termin odbioru czworonoga. Otrzymują Państwo dokument potwierdzający szczepienia, informacje o odrobaczeniu oraz o zażywanych lekach, jeśli takowe przyjmuje. Piesek także posiada certyfikat z numerem wszczepionego mikroczipa. W chwili przekazania psiaka, podpisują Państwo także umowę adopcyjną w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach.

Pamiętajmy! Można wziąć swoją obrożę lub szelki, jednak najlepiej będzie je wybrać już z psiakiem, dlatego mogą Państwo przyjechać jedynie ze smyczą.

Udostępnisz? Tak też możesz pomóc!