Wolontariat

Wolontariat – czyli najważniejsze i najbardziej potrzebne działania w schronisku

Ale co to znaczy? Kim jest wolontariusz? Na czym polega pomoc wolontariusza? Kto może nim zostać i na jakich zasadach? To pytania, które często słyszymy, dlatego bardzo chcielibyśmy rozwiać wszelkie niejasności.
 
Kto może zostać wolontariuszem? Wolontariuszem może zostać każda osoba kochająca zwierzęta, która czuje potrzebę bezinteresownej pomocy i los bezdomnych zwierząt nie jest jej obojętny. Jednak co najważniejsze, nie boi się ubrudzić rączek, nie boi się odcisków na dłoniach od smyczy, jest odpowiedzialna i stosuje się do ogólnych zasad zawartych w Dekalogu Wolontariusza.
Wolontariuszem może zostać każda osoba pełnoletnia, natomiast dzieci i młodzież do 16. roku życia mogą uczestniczyć w wolontariacie tylko pod opieką osoby dorosłej, która bierze pełną odpowiedzialność za swoich podopiecznych.
 
Na czym polega pomoc wolontariusza? Nowi wolontariusze pomagają przede wszystkim w wyprowadzaniu psów na spacery oraz pracach porządkowych na wybiegach. Wolontariusze z dłuższym stażem z czasem wchodzą na teren schroniska, jednak z racji bezpieczeństwa tylko pod opieką członków Stowarzyszenia, osób „w kamizelce”, zachowując przy tym ostrożność. Pomagają w sprzątaniu, karmieniu, dokładaniu słomy.
Wolontariusze, którzy uczęszczają do schroniska regularnie minimum 6-12 miesięcy, otrzymują kamizelki i mogą samodzielnie poruszać się po terenie schroniska.
 
Kiedy odbywa się wolontariat? Wolontariat odbywa się w każdą sobotę między godziną 8:00 a 10:00 oraz w środy między godziną 16:00 a 18:00. Jeśli z jakichś względów wolontariat zostałby odwołany, taka informacja pojawia się na profilu Stowarzyszenia Psi-jaciel.
 
Aby zostać wolontariuszem wystarczy chcieć! Serdecznie zapraszamy do rozpoczęcia współpracy. Każdy z nas musiał kiedyś zrobić ten pierwszy krok! Pierwszy krok, który okazał się początkiem wspaniałej przygody, nowych znajomości, przyjaźni, a co najważniejsze poprawy warunków panujących w schronisku, poprawy jakości życia naszych podopiecznych, którym poświęcamy wiele naszego prywatnego, wolnego czasu. Nie tylko przez wizyty w schronisku, ale również przez działania mające na celu m.in. poszukiwania domów.
 
Nie ma co się zastanawiać, czekamy na Ciebie! Do zobaczenia! Łapka!
Udostępnisz? Tak też możesz pomóc.
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email