Fado

3 raz w schronisku…

Data przyjęcia do schroniska: 18-06-2021
Wiek określony (w przybliżeniu) w dniu przyjęcia: 1,5 roku
 
Stosunek do ludzi: różny
Stosunek do innych psów: pozytywny
 
Opiekunką Fado jest Julia Nowacka.
Dodatkowe informacje oraz kontakt w sprawie adopcji: Julia (tel. 795 199 431), Bartek (tel. 665 969 859)
Wirtualną Psi-jaciółką Fado jest Marta.

Fado prosi o szansę..

Fado szuka domu. Powodem jego oddania była trudna sytuacja w domu po tym jak ugryzł siostrę właścicielki. Ugryzienie nastąpiło bez wyraźnego sygnału, na zasadzie prawdopodobnie agresji lękowej. Fado po całym zdarzeniu dziwnie się zachowywał, od razu uciekł do swojej klatki, bezpiecznego dla niego miejsca. Rodzina bała się psa, a Fado większość czasu musiał być izolowany. Właścicielka mimo wielkich chęci nie była w stanie zapewnić mu komfortowego życia. Behawiorysta nie rozwiązał konfliktu w domu.
 
Opis od poprzedniej właścicielki:
‚Fado, to w kwestii charakteru połączenie bordera z północniakiem.
Jest z natury psem bardzo aktywnym, szybko ekscytującym się, „zapalającym” do pracy i zabawy. Silnie zmotywowanym na jedzenie – za smaczek zrobi wszystko, bardzo szybko łapie nowe sztuczki. Jednocześnie uwielbia głaski i chętnie pół dnia przeleżałby na kanapie obok właściciela, ale tylko pod warunkiem, że cały czas otoczony byłby naszą uwagą. Zostawiony sam sobie – potrafi większość czasu spać i być psim aniołem, ale tylko jeśli porządnie spożytkuje się jego energię na spacerze lub pracą intelektualną (z naszego wspólnego życia w mieszkaniu w centrum miasta – dobrze sprawdzały się 3-4h wyprawy do stajni, godzinny spacer wystarczał tylko jeśli był pełen zabaw z innymi psami lub pracy ze mną, 60 minut powolnego zwiedzania okolicy zupełnie nie zaspokajało jego potrzeb energetycznych). Przy braku odpowiedniego zużycia energii nudzi się i kombinuje. Potrafi wtedy niszczyć i załatwiać się w domu. Gdy wychodzę, psiak zostaje w klatce kennelowej, w której nauczył się bardzo ładnie wyciszać – ostatnio zrobił duże postępy i w tym momencie potrafi grzecznie zostać nawet do 8-9h, a w naprawdę wyjątkowych sytuacjach cały dzień z „przerwą” na spacer i obiad. Gdy go wzięłam miał bardzo duży problem z zostawaniem samotnie (wył przenikliwie, załatwiał się i niszczył) – myślę, że w nowym domu na początku takie zachowania w jakimś stopniu mogą nawrócić.
Na spacerach jest raczej typem indywidualisty – nie będzie zbytnio zwracał uwagi na opiekuna jeśli ten nie ma smaczków, ale na smyczy idzie grzecznie, nie ciągnie. Jedynie zdarza się czasem, że zareaguje entuzjastyczniej na innego psa i skoczy w jego kierunku. Na każdego napotkanego zwierzaka reaguje jak na potencjalnego kumpla do zabawy – bywa w niej niedelikatny, ale w psie konflikty nie wchodzi. Choć myślę, że może pokłócić się o jakiś cenniejszy zasób, gdyż ma taką tendencję w stosunku do ludzi- śmieć znaleziony na spacerze jest na ten moment absolutnie nie do zabrania (potrafi mocno ugryźć!), w domu – zależnie od humoru i atrakcyjności zabawki/smakołyka (czasem pokaże zęby, czasem zawarczy, a czasem odda bez żadnego problemu). Dodatkowo zdarzyły się 2 epizody z agresją, której podłoża nie znamy (prawdopodobnie na jakiegoś rodzaju podłożu lękowym). Przyzwyczajony do dzieci, ale z racji obrony zasobów i tych epizodów agresji nie polecałabym go do domu z dzieckiem, które jeszcze w 100% się nie kontroluje. Stosunek do kotów (sprawdzany wyłącznie na kotach stajennych) opisałaby lakonicznie – jeśli uciekają, to goni (bo to przecież świetna zabawa!). Nie zwraca uwagi na samochody, biegaczy, rowerzystów itp.
Z psim rezydentem u mnie nie mieszkał, ale po jego kontaktach z psami napotkanymi, wnioskuję, że po odpowiednim zapoznaniu nie powinno być problemu.
Fado cechuje dodatkowo lwia odwaga – sylwestrowe wystrzały, podróże komunikacją miejską (zna autobusy, tramwaje, metro, a nawet zaliczył trzygodzinną podróż pociągiem – choć ta ostatnia była dla niego troszkę stresująca) i samochodem, zatłoczone ulice czy wizyty u weterynarza nie są mu straszne.
Jego sierść może uczulać! (U nas w rodzinie zdarzyła się osoba, która mimo niestwierdzonej w testach alergii na psy i przyjmowania leków reaguje dość mocno)
Jeśli chodzi o twarde dane, to Fado jest psiakiem 1,5 rocznym, sięgającym do połowy uda (osobie 170cm wzrostu), o smukłej budowie (waży 24-25kg), zdrowym (regularnie szczepiony i odrobaczany).
Myślę, że nie jest to materiał na pierwszego psa w rodzinie, ale świetnie sprawdzi się u aktywnej, znającej się na psach osoby, która poprowadzi go w sposób pozwalający osiągnąć pełnie potencjału.’
Warunkiem adopcji jest wypełnienie ankiety przedadopcyjnej oraz wizyta przedadopcyjna!
Udostępnisz? Tak też możesz pomóc.
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email

Nasi darczyńcy